Kardiologia dziecięca

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

SERCE DZIECKA- BEZ TAJEMNIC.

#1 2007-09-02 16:15:57

basiagrab

Początkujący

Zarejestrowany: 2007-09-02
Posty: 1
Punktów :   

tga

Szukam kontaktu z kimś kto ma malucha z TGA! Mój syn ma 6 tygodni i wodę w osierdziu. Operowany w Łodzi 27.07.2007. Kto wie jak rozwija się takie dzieciątko? Pozdrawiam

Offline

 

#2 2007-09-06 15:01:56

Angel

Administrator

Skąd: .
Zarejestrowany: 2007-07-28
Posty: 105
Punktów :   
WWW

Re: tga

Wrzucam opis tej wady... Jesli miałoby to coś pomóc
Korekcja wewnątrzprzedsionkowa (fizjologiczna) polega na skierowaniu (tunelizacja) krwi płynącej z żył płucnych do anatomicznie prawego przedsionka za pomocą odpowiedniej łaty, a następnie przez zastawkę trójdzielną do krążenia systemowego, spływ z żył głównych zostaje natomiast skierowany do lewego przedsionka i przez zastawkę dwudzielną do krążenia płucnego. W operacji przeprowadzonej metodą Mustarda wycina się przegrodę międzyprzedsionkową, a nowy przedsionek po stronie spływu żył płucnych tworzy tunel z osierdzia chorego dziecka lub materiału syntetycznego. W metodzie Senninga do utworzenia tunelu kierującego spływ systemowy do lewego przedsionka oraz wytworzenia nowego przedsionka dla spływu krwi z żył płucnych, wykorzystuje się część przegrody międzyprzedsionkowej i ścianę prawego przedsionka.

Zmiany resztkowe. Po korekcji wewnątrzprzedsionkowej metodą Mustarda lub Senninga może nastąpić rekanalizacja łaty z lewo-prawym lub prawo-lewym przeciekiem na poziomie przedsionków oraz zaburzenia w czynności komór. Rzut prawej komory może być nieprawidłowy, frakcja wyrzutowa zmniejszona, a ciśnienie końcoworozkurczowe podwyższone. U dzieci operowanych w starszym wieku stwierdza się gorsze parametry czynności prawej komory, co przypuszczalnie jest spowodowane długotrwałym niedokrwieniem mięśnia sercowego. Przedoperacyjna dysfunkcja prawej komory nie ustępuje po leczeniu chirurgicznym. Bardzo przydatną metodą oceny czynności prawej komory po korekcji wewnątrzprzedsionkowej jest angiokardiografia izotopowa spoczynkowa i wysiłkowa. Czynność prawej komory w spoczynku może być bowiem prawidłowa, natomiast wysiłek powoduje jej upośledzenie.

U około 10% pacjentów po korekcji wewnątrzprzedsionkowej występuje niedomykalność zastawki trójdzielnej, prawdopodobnie spowodowane złą adaptacją prawej komory do pełnienia funkcji komory systemowej. Zwężenie drogi odpływu lewej komory stwierdza się u ponad 30% dzieci z przełożeniem wielkich pni tętniczych. U większości chorych ma ono charakter dynamiczny i spowodowane jest nieprawidłową geometrią komory. U niektórych dzieci może ustąpić po korekcji wady, a u pozostałych stanowi przyczynę utrzymywania się po operacji szmeru sercowego.

Następstwa i powikłania. Utrudnienie odpływu krwi z żył systemowych stwierdza się u około kilkunastu procent pacjentów po operacji metodą Mustarda - częściej po zastosowaniu łaty z osierdzia. Utrudnienie odpływu krwi z żyły głównej górnej objawia się obrzękiem twarzy oraz poszerzeniem i przepełnieniem żył w górnej części klatki piersiowej (zespół żyły głównej górnej). Nasilenie objawów klinicznych ulega zmniejszeniu dzięki krążeniu obocznemu krwi przez żyłę nieparzystą. Nie obserwuje się izolowanego utrudnienia odpływu krwi z żyły głównej dolnej - zawsze towarzyszy mu zespół żyły głównej górnej. Do niedawna zaburzenie to wymagało ponownej operacji, obecnie stosuje się angioplastykę balonową.

Utrudnienie odpływu krwi z żył płucnych częściej występuje również po zastosowaniu łaty z osierdzia, co sugeruje, że mechanizm jego powstania polega na kurczeniu się łaty lub nowotworzeniu tkanki śródbłonkowej. Do objawów klinicznych należą cechy zastoju żylnego w płucach, zła tolerancja wysiłku fizycznego, a niekiedy cichy szmer ciągły powstający w miejscu zwężenia.

Niemiarowości po korekcji wewnątrzprzedsionkowej mogą być następstwem uszkodzenia węzła zatokowo-przedsionkowego lub jego tętniczki, a w konsekwencji zespołu chorej zatoki (zespołu bradykardia - tachykardia). Wyniki inwazyjnych badań elektrofizjologicznych wskazują na ryzyko wystąpienia niemiarowości u 75% pacjentów po operacji Mustarda. Często po korekcji wewnątrzprzedsionkowej występują wolne rytmy przedsionkowe lub węzłowe, które u dzieci rzadko mają charakter postępujących, zagrażających życiu niemiarowości. Rokowanie w wieku dojrzałym jest nieznane. W miarę upływu lat po korekcji wewnątrzprzedsionkowej następuje stopniowa utrata rytmu zatokowego. Wystąpienie trzepotania przedsionków sugeruje upośledzenie czynności komór. Skuteczną metodą postępowania jest wszczepienie stymulatora serca z powodu bradyarytmii i farmakologiczne leczenie tachyarytmii.

Badania kontrolne. Po korekcji wewnątrzprzedsionkowej przełożenia wielkich pni tętniczych metodą Senninga lub Mustarda oprócz przeprowadzonego raz na rok standardowego badania EKG i badania metodą Holtera, należy wykonać zdjęcie RTG klatki piersiowej z oceną wskaźnika sercowo-płucnego i zastoju żylnego. Badanie echokardiograficzne umożliwia wykrycie objawów utrudnionego spływu krwi z żył płucnych i systemowych do nowo utworzonych przedsionków, skrzeplin w przedsionkach, dysfunkcji prawej komorowy (systemowej) oraz niedomykalności zastawek przedsionkowo-komorowych. Niekiedy wskazane jest również obrazowanie z zastosowaniem tomografii rezonansu magnetycznego (MRI) oraz wykonanie wysiłkowej próby elektrokardiograficznej ze względu na ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca.

Korekcja anatomiczna

Korekcja anatomiczna (arterial switch, operacja Jatene'a) polega na przeszczepieniu ujść tętnic wieńcowych do podstawy tętnicy płucnej przy odejściu z lewej komory oraz połączeniu aorty z bliższą częścią tętnicy płucnej, a tętnicy płucnej z bliższym odcinkiem aorty. Podstawowym warunkiem powodzenia tej operacji jest jej wykonanie przed fizjologicznym zmniejszeniem się ciśnienia w lewej komorze do połowy wartości ciśnienia systemowego, co zwykle następuje po 1. tygodniu życia. Korekcję anatomiczną można wykonać u noworodków i niemowląt, u których stwierdzono: przełożenie wielkich pni tętniczych, ubytek międzykomorowy, przetrwały przewód tętniczy i nadciśnienie płucne - zaburzenia utrzymujące ciśnienie w lewej komorze na poziomie ciśnienia systemowego.

Zmiany resztkowe. Po korekcji anatomicznej istnieje ryzyko wystąpienia zwężenia w miejscu zespolenia aorty i pnia płucnego, prowadzącego do powstania gradientu ciśnienia. Odległą konsekwencją przeszczepienia tętnic wieńcowych może być rozwój zwężenia w miejscu implantacji. Większe ryzyko korekcji wady i wystąpienia odległych niekorzystnych następstw zabiegu związane jest z anomaliami odejścia tętnic wieńcowych. Konsekwencją postępującego poszerzania się nowej aorty (anatomicznie tętnicy płucnej) jest niedomykalność zastawki, która może narastać z wiekiem. Istnieje również ryzyko wystąpienia nadzastawkowego zwężenia nowej tętnicy płucnej (anatomicznie aorty), które może wymagać wykonania ponownej operacji lub angioplastyki balonowej. Dotychczasowe obserwacje wykazały natomiast, że rzadko po korekcji anatomicznej dochodzi do niemiarowości.

Po korekcji anatomicznej wady, w przeciwieństwie do korekcji wewnątrzprzedsionkowej, nie występują zaburzenia czynności komór. U noworodków z prostym przełożeniem wielkich pni tętniczych oraz współistniejącym ubytkiem przegrody międzykomorowej stwierdza się dobre średnioterminowe wyniki korekcji anatomicznej wady

Offline

 

#3 2007-09-11 17:01:09

Angel

Administrator

Skąd: .
Zarejestrowany: 2007-07-28
Posty: 105
Punktów :   
WWW

Re: tga

Skorygowane przełożenie wielkich tętnic (cc-TGA, l-TGA)

Wada charakteryzuje się (1) niezgodnym połączeniem przedsionkowo-komorowym (prawy przedsionek łączy się z lewą komorą, lewy przedsionek z prawą), (2) niezgodnym połączeniem komorowo-tętniczym (aorta odchodzi od prawej komory, pień płucny od komory lewej. W efekcie krew z żył systemowych wraca do prawego przedsionka, następnie płynie do anatomicznej komory lewej, od której odchodzi pień płucny. Krew z żył płucnych wraca do lewego przedsionka, który jest połączony z komorą anatomicznie prawą, od której odchodzi aorta. Wada dzieli się najczęściej na: (1) postać izolowaną oraz (2) postać złożoną, znacznie częstszą, w której opisanym wyżej zmianom towarzyszą dodatkowe anomalie, najczęściej ubytek przegrody międzykomorowej i zastawkowe zwężenie pnia płucnego.

Komora anatomicznie prawa spełnia funkcję komory systemowej. W izolowanej postaci wada może być długo nierozpoznana. Obraz kliniczny zmienia współistnienie innych wad. Może współistnieć wrodzony całkowity blok przedsionkowo-komorowy. Najczęściej w czwartej dekadzie życia ujawnia się niedomykalność zastawki trójdzielnej oraz dysfunkcja komory systemowej. Wzrasta zagrożenie tachyarytmiami przedsionkowymi, mogącymi wyzwalać obrzęk płuc. Od piątej dekady życia często obserwuje się przedsionkowe zaburzenia rytmu.

W diagnostyce zastosowanie znajduje RTG klatki piersiowej - rysunek naczyniowy płucny w zależności od wad współistniejących; zazwyczaj wąska szypuła naczyniowa, często dekstrowersja; EKG - często blok przedsionkowo-komorowy, pełne echokardiograficzne badanie przezklatkowe - najczęściej badanie rozstrzygające, pod warunkiem, że można uzyskać obrazy o odpowiedniej jakości. W niektórych złożonych postaciach wady lub przed reoperacją przydatne jest cewnikowanie serca w celu pełnej oceny hemodynamicznej. Dla ustalenia rokowania przydatna jest ocena kurczliwości komory systemowej przy użyciu angiografii izotopowej oraz elektrokardiograficzny test wysiłkowy.

Pacjenci wymagają regularnej kontroli, na którą składa się, oprócz starannego badania podmiotowego i przedmiotowego: RTG klatki piersiowej, spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne oraz pełne badanie echokardiograficzne.

Postać izolowana nie wymaga leczenia operacyjnego, o ile nie ma wskazań do korekcji niedomykalności systemowej zastawki przedsionkowo-komorowej. Wada ze skompensowanym połączeniem ubytku przegrody międzykomorowej i zwężenia drogi odpływu lewej komory wymaga okresowej kontroli. Istotny lewo-prawy przeciek międzykomorowy wymaga chirurgicznego zamknięcia. Duża niedomykalność zastawki trójdzielnej może wymagać leczenia operacyjnego, jeśli postępowanie zachowawcze jest nieskuteczne.
Postać złożona przebiegająca z zastawkowym zwężeniem pnia płucnego i/lub zwężeniem podzastawkowym wymaga leczenia chirurgicznego. Najczęściej zastosowanie znajdują: zespolenia systemowo-płucne (operacja paliatywna), korekcja z wszczepieniem konduitu zastawkowego pomiędzy anatomiczną komorą lewą i tętnicą płucną z zamknięciem ubytku przegrody międzykomorowej (często z wszczepieniem układu stymulującego z powodu jatrogennego bloku całkowitego), operacja definitywna, obciążona bardzo dużym ryzykiem - korekcja napływu na poziomie przedsionków i połączeń komorowo-tętniczych (operacja Mustarda i Jatene'a, double switch), operacja typu lbawi - tunel łączący lewą komorę z aortą (podobnie jak w operacji Rastelliego), konduit łączący prawą komorę z tętnicą płucną, połączone z korekcją na poziomie przedsionków (typu Mustarda) z lub bez połączenia żyły głównej górnej z tętnicą płucną (bidirectional cavo-pulmonary anastomosis).

Średnie przeżycie w skorygowanej transpozycji z wadami towarzyszącymi wynosi ok. 40 lat; przeżycie jest lepsze w cc-TGA bez wad towarzyszących, sięga około 60. roku życia. Zgony najczęściej nagłe (zaburzenia rytmu, przewodzenia) lub z powodu postępującej niewydolności serca.


Opublikowany: 2005-03-18

Offline

 

#4 2008-05-27 13:39:42

Obrzeki twarzy

Gość

Re: tga

Witam mam wielki problem z ktorym borykam sie praktycznie od dziecinstwa, jestem 21 latka jak kazda dziewczyna tym bardziej w tym wieku dba o sobie, chce wygladac jak najładniej ja niestety nie moge tego robic.Chodzi o to ze moja twarz czesto jest obrzeknieta, zalezy to od tego zazwyczaj co zjem i ile płynow i jakich wypijam w ciagu dnia, wielokrotnie probowałam jesc i probowac rzeczy ktore by nie powodowały tej opuchlizny, ale niestety wiele razy jadłam mało piłam tez mało a i tak zazwyczaj rano wstaje i mam obrzeknieta twarz do tego dochodza powiekszone i bardzo widoczne zyły w gornej czesci klatki piersiowej szczegolnie na piersiach w okolicach wezłow chłonnych.Robiłam wielokrotnie badania na krew, na mocz pare razy bo myslałam ze to cos z nerkami ale okazało sie ze jest wszystko w jak najlepszym porzadku.Juz nie wiem co mam robic wszystkie badania mam dobre a obrzeki sa nadal, choc jak pije piwo, czy jakis alkohol widze ze skora na twarzy jakby wiotczała moze to zabrzmiec dziwnie ale tak własnie jest, wiec sama sobie tłumacze to choc nie jestem lekarzem, ze moze to byc cos z układem krazenia bo naprawde juz nie wiem co to moze byc , z czym to moze byc zwiazane .Codziennie czytam o roznych chorobach czego objawem moga byc te obrzeki twarzy i juz sie gubie w tym wszystkim.Bardzo chciałabym isc do neurologa, ale aby isc do tego lekarza trzeba miec skierowanie a  prywatnie mnie nie stac isc .Bardzo prosze o jakas pomoc nawet niewielka bo juz nie chce mi sie z tego wszystkiego zyc.Bardzo prosze o jakis szczegoł zebym mogła w konkretnym kierunku zaczeła sie leczyc bo naprawde nie wiem co mi dolega

 

#5 2008-07-30 20:06:19

biały

Gość

Re: tga

Witam.Poszukuję osób ( RODZICÓW) którzy mają lub mieli dzieci z nadciśnieniem płucnym.Moja córka ma w tej chwili 6mc i okazało się że ma właśnie tę chorobę ,oraz niewydolność krążenia, wadę serca czyli dziurkę, słabo przybiera na wadzę,urodziła się 810 g ,a w tej chwili ma 3140g.m.Ma problemy z jedzeniem. Szukam ludzi którzy poradziliby mi co mam robić, może jakiś kontakt z dobrym kardiologiem który by nam pomógł i skierował nas do jakiejś kliniki specjalistycznej.Bardzo proszę.

 

#6 2008-07-30 20:42:25

Angel

Administrator

Skąd: .
Zarejestrowany: 2007-07-28
Posty: 105
Punktów :   
WWW

Re: tga

skąd pan jest? córka nie leżała w żadnym ze szpitali?

Offline

 

#7 2008-11-15 11:30:16

wada serca

Gość

Re: tga

Witam,
u mojej 4 miesięcznej córeczki ( waga córki to 5 kg ) wykryto wadę serduszka i usłyszawszy to od doktora totalnie mnie zamurowało i nie zadałam kilku bardzo ważnych pytań.
To jest wynik badań  :
- przepływ w aorcie brzusznej prawidłowy
- ujścia żył płucnych i głównych do przedsionków prawidłowe
- połączenia przedsionkowo-komorowe zgodne
- zastawka mitralna anatomicznie i czynnościowo w granicach normy . TI (+)
- z anatomicznie lewej komory odchodzi aorta
- zastawka aortalna trójpłatowa
- łuk aorty lewostronny
- przepływ w części występującej i zstępującej prawidłowe
- z anatomicznie prawej komory odchodzi pień płucny
- przepływ w pniu płucnym z Vmax. 1,8m/s
- ciągłość przegrody m.kom. serca zachowana . W IAS ubytek typu drugiego o wym. ok.7-8mm z przeciekim l-p istotnum hemodynamicznie. Prawa komora powiększona.
- Kurczliwość prawidłowa EF 65%

Czy coś zagraża życiu mojej córeczki?
czy koniecznie będzie potrzebny zabieg?
w jakim wieku jest przeprowadzany taki zabieg?
czy mam na coś uważać szczególnie i ją obserwować?
czy jest możliwość,że ten ubytek zaniknie?

Proszę pomóżcie mi odpowiedzieć na te pytania,bo bardzo się boję.
Z poważaniem
Małgorzata

 

#8 2009-09-25 20:10:00

Moja córeczka dziurke w s

Gość

Re: tga

Dobry wieczór/Dzień dobry Wszystkim mam pytanie Moja Córeczka ma roczek  skonczyła pare dni temu i ona ma dziurke w serduszku jutro jedzie do szpitala na badania a w poniedziałęk ma mieć już operacje, czy ktoś ie co może się stać po operacji?:(

 

#9 2010-07-14 00:42:08

Baby mama

Gość

Re: tga

Jestem matka dziewczynki z ITGA  i VSD operwana w 4 dobie po urodzeniu w LIJ w NYC.
U dziecka wystapila komplikacja po pierwszej operacji - circumflex coronary arising from the right coronary artery. Kliniczniew dziecko rozwiaj sie prawidlowo.
Czekamy na kolejna operacje planowana za 3 tygodnie.
Szukam kontaktu z rodzicami dzieci po podobnych operacjach.

 

#10 2011-03-22 19:27:08

ktoś

Gość

Re: tga

A ja mam pytanie ,jakie badania nalezy zrobic by sprawdzic czy w sercu jest wola a konkretnie jakie z krwi... bo echo i rtg to wiem a z krwi? by miec pewność czy jest czy nie ? proszę o odpowiedz

 

#11 2011-04-05 10:56:06

Echo serca 4- latka

Gość

Re: tga

IVS 6 LVDd 34 LVPW 5 LVDs 21 EF 70% RV 12 PA 15 Ao 18 LAD 18 VPa 101
Zastawka MV bz, Zastawka Ao bz, Zastawka TV fala zwrotna +/++, zastawka PA fala zwrotna +, funkcja komory lewej prawidlowa, inne struktury struna rzekoma w LV.
Wnioski:
Przepływ w aorcie brzusznej skurczowy. Spływ żylny do przedsionków prawidłowy. powiązania przedsionkowo-komorowe i komorowo-naczyniowe zgodne. IP-I st, IT-I-I/II st.gradient RV/RA ok. 17 mmHg. Rejestruje się lewo-prawy przeciek przez IAS, średnica ubytku okdo 5 mm. IVS ciągła. Wymiary i kurczliwość w granicach normy. Bez paradoksalnego ruchu IVS. Przepływ w PA nieprzyspieszony. Łuk aorty lewostronny, prawidłowy.
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy to jest coś groźnego??

 

#12 2011-06-03 23:09:11

max

Gość

Re: tga

witam! moj synek obecnie skonczy 10 lat wada jego serduszka to tga+vsd .Operacja odbyla sie w trzeciej dobie zycie w trybie pilnym w czd.Operacja odbyla sie bez powazniejszych powiklan co nie swiadczy o tym ze nie bylo ich wcale miesiac po operacji byl plyn w osierdziu i anemia problemy z jedzeniem i przybieraniem na wadze.Jakos na szczescie udalo sie przez to przejsc dzis jest radosnym chlopcem ktory niestety ma duzo ograniczen nie ma zbyt wielu kolegow poniewaz nie nadaza za nimi i jest mu ciezko np.jezdzic na rowerze czy rolkach ale robi to w miare swoich mozliwosci. Mam nadzieje ze tak bedzie dalej lub lepiej .Chcialabym porozmawiac z rodzicami dzieci z ta wada ktore sa w podobnym wieku jak moj synek . pozdrawiam

 

#13 2011-06-10 18:36:01

 dorota swiader

Początkujący

Zarejestrowany: 2011-04-30
Posty: 2
Punktów :   

Re: tga

max -zapraszam na Forum fundacji Serce Dziecka-tam znajdziesz wątek dzieci z wadą Twojego synka.
Pozdrawiam:)

Offline

 

#14 2012-02-19 16:54:25

marzeeeena

Gość

Re: tga

witm moj synek ma tga mial operacje w 3 dobie zycia to bylo dla mnie
przerazajace i strasznie sie balam ze moge stracic synka ale teraz najgorsze za nami moj synek za tydzien skonczy 7 miesiecy rozwija sie super.... gdy sie urodzil wazyl 3400 i dlugi 50cm a teraz wazy prawie 10kg i ma 80cm wzrostu... jest moim szczesciem..... raczkuje jest silny siedzi sam przesypia cale noce rozwija sie bardzo dobrze nawet lepiej jak zupelnie zdrowe dziecko......... mam nadzieje ze wasze malenstwo bedzie zdrowo roslo tak jak moj Oskarus...........wszystkiego dobrego

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Weekend SPA w Ciechocinku cyklinowanie podłóg warszawa cennik przytoczna centrum